Біосферний резерват - що це?
Рамсарське угіддя Сомине у Рівненському природному заповіднику |
Біосферний резерват – це територія, на яку поширюється міжнародна програма охорони навколишнього середовища ЮНЕСКО «Людина і біосфера», спрямована на забезпечення збалансованих відносин між людиною і природою. Біосферні резервати створюють для збереження біологічного різноманіття та можливості відслідковування змін у навколишньому середовищі в планетарному масштабі.
Біосферний резерват виконує три основні функції, що доповнюють одна одну:
- Охоронна — резерват забезпечує збереження ландшафтів, екосистем, видового і генетичного біорізноманіття;
- Розвиткова — резерват сприяє соціальному, культурному та екологічному сталому розвитку регіону;
- Матеріально-технічного забезпечення — резерват допомагає вирішувати завдання сталого розвитку на місцевому, державному та світовому рівні за допомогою реалізації проектів, навчання, досліджень та поширення важливої інформації.
Порівняно з іншими об'єктами природо-заповідного фонду біосферний резерват має більшу площу, чітке зонування, включає типові природні ділянки і особливо цінні природні зони, а також ландшафти з традиційним землекористуванням і змінені або деградовані екосистеми, які можна відновити до природного стану, виконує завдання з охорони довкілля узгоджені з соціально-культурними умовами життя місцевого населення.
Територію біосферного резервату поділяють на три зони, що відрізняються за ступенем заповідності та функціями:
1. ЗАПОВІДНА ЗОНА, або ЯДРО РЕЗЕРВАТУ- це унікальні куточки природи. Ця зона призначена для забезпечення довгострокового збереження цілісного природного комплексу і складає 10 – 20 % площі резервату.
- Заборонено будь-яку господарську діяльність.
- Дозволено наукову діяльність, відвідування лише у наукових і еколого-освітніх цілях.
2. БУФЕРНА ЗОНА оточує заповідне ядро і виконує функцію буфера. Забезпечує відновлення екосистем завдяки проведенню досліджень сталого та ефективного використання природних ресурсів.
- Заборонено: рубки лісу, промислове рибальство та мисливство, інші види користування природними об’єктами, що можуть негативно вплинути на стан довкілля, будівництво шкідливих об’єктів (ГЕС, ферм, заводів тощо).
- Дозволено: еколого-освітні заходи, відпочинок, туризм, рекреація.
3. ТРАНЗИТНА ЗОНА призначена для взаємодії та узгодження інтересів місцевих громад, природоохоронних, наукових, освітніх закладів, суб’єктів господарювання та інших користувачів щодо розвитку та використання природно-ресурсного потенціалу даної території з метою забезпечення інтересів громадян, що проживають і працюють на цій території.
- Заборонено: полювання, будівництво шкідливих об’єктів (ГЕС, ферм, заводів тощо), господарська діяльність з використанням шкідливих для природного середовища методів.
- Дозволено: відпочинок, туризм, сінокосіння, збір грибів і ягід, пасічництво, любительське та промислове рибальство, лісогосподарська діяльність, зокрема і рубки, вирощування екологічно чистої сільськогосподарської продукції, виготовлення традиційної та ексклюзивної продукції, будівництво котеджів, інша забудова (якщо відповідає меті та завданням резервату).
У такому форматі біосферний резерват слугує одночасно збереженню унікальної природи та самобутнього населення регіону. Він забезпечує відновлення екологічного балансу, дозволяє розвивати органічне землеробство, туризм, займатися успішною господарською діяльністю. Для місцевих громад – це прогнозоване стале і добре забезпечене майбутнє.
Біосферний резерват “Прип'ятське полісся” буде створено в рамках проекту "Полісся – дика природа без кордонів", який впроваджує Українське товариство охорони птахів у партнерстві з Франкфуртським зоологічним товариством за підтримки Програми вразливих ландшафтів (Endangared Landscapes Prgramme) і фінансується фундацією "Аркадія - благодійний фонд Пітера Болдвіна та Лісбет Раузин"
підготувала Юлія Костецька
фахівець з екоосвіти
фахівець з екоосвіти
Рівненського природного заповідника
за матеріалами УТОП
Немає коментарів:
Дописати коментар