ВІТАЄМО ВАС НА САЙТІ РІВНЕНСЬКОГО ПРИРОДНОГО ЗАПОВІДНИКА!

Сподіваємося, що інформація, яку Ви тут знайдете, буде корисною та сприятиме збереженню довкілля.

Звертаємо Вашу увагу, що даний сайт перебуває в процесі наповнення, тож інформація про структуру та діяльність заповідника буде публікуватися по мірі підготовки матеріалів.

 


                                 
 
                    Сон – трава: перший вісник весни

З приходом весни природа прокидається від зимового сну, наповнюючи світ яскравими барвами та новими надіями. Тепле сонце зігріває землю, пробуджуючи життя в кожній рослині. Повітря наповнюється ароматами перших квітів та свіжістю талого снігу. Пригріло перше весняне сонечко, у наших лісах з’являються перші вісники весни- тендітні первоцвіти. Пробивши через ґрунтову товщину, а іноді через сніговий килим, вони прийшли вітати весну і людину.

Щороку на масиві Сомине Рівненського природного заповідника зацвітає червонокнижний вид сон розкритий.

Сон розкритий (Pulsatilla pratensis) є одним із перших вісників весни. Ця рослина належить до родини жовтецевих і відома своїми великими синьо – фіолетовими квітками, які з’являються одразу після танення снігу. Сон росте у світлих соснових лісах може зустрічатися на галявинах. Рослина має товсте чорне кореневище, з якого проростають квітконосні стебла з поодинокими квітками на верхівці. Квіти надійно вкриті від заморозків пухнастими листочками. Листки з’являються після відцвітання рослини. Сон розкритий є рідкісним і охороним видом рослинності в Україні. Він занесений до Червоної книги України як вразливий вид, тому потребує особливого захисту через загрозу зникнення. Причини зникнення сону розкритого можуть бути різними наприклад:

знищення місць зростання внаслідок вирубування лісів, надмірний збір квітів для букетів і викопування для озеленення, зміна клімату.

Наявність цього виду підтверджує не лише багатство флори нашого краю, а й підкреслює важливість збереження об’єктів природоохоронного значення. Сон, який можна зустріти у заповіднику, відрізняється своєю унікальною красою та науковою цінністю. Саме тому науковцями проводиться постійний моніторинг зростання популяцій для збереження і охорони даного виду.

Сон розкритий - це унікальний рослинний вид, який має велике естетичне і екологічне значення для Полісся. Охорона цієї рослини вимагає зусиль з боку держави, науковців і суспільства загалом. Тільки спільними зусилями ми зможемо зберегти цей червонокнижний вид та його природне середовище для майбутніх поколінь.

Кожен із нас може внести свій внесок у збереження цього рідкісного виду рослин!

                          Підготувала:

                                                                                         молодший науковий співробітник                                                                                                         Рівненського природного заповідника 

                                                                                                                          Корінець Анастасія



                                                НЕ ПАЛИ!!! ЗБЕРЕЖИ!!!

З настанням теплих весняних днів, люди спалюючи суху траву, влаштовують пожежі, які несуть величезну шкоду.

Випалювання стерні, сухої рослинності призводить до знищення місць гніздування птахів, місць перебування та знаходження тварин, усього видового складу тваринного та рослинного світу. Багато тварин, птахів гинуть або змушені мігрувати в інші місця, порушуючи природний баланс.

Спалювання сухої рослинності знищує мікрофлору ґрунтів, погіршує структуру та збіднює їх; призводить до посилення процесів водної та вітрової ерозії земель, що призводить до деградації ґрунтів та інших негативних наслідків; може призвести до пожеж у лісосмугах та лісах, завдаючи великої шкоди природному середовищу.

Весняні випалювання шкодять не лише довкіллю, але і здоров’ю людини: поширення ракових захворювань, хвороб легень, різного роду алергій та інше.
Суха трава - це безцінне середовище існування для живих організмів створене самою природою. Кожен акт підпалу - це є злочин проти тендітного світу природи.

Відповідальність за порушення

Кожен випадок навмисного підпалу — це злочин проти природи. За нього передбачена адміністративна відповідальність (статті 77 і 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення) та кримінальна відповідальність (стаття 245 Кримінального кодексу України).

В умовах воєнного стану підпал сухостою може розцінюватися як диверсія (стаття 113 ККУ). Це злочин, який може призвести до позбавлення волі на строк до 15 років або навіть довічного ув’язнення з конфіскацією майна.

Пожежу легше попередити, ніж загасити!

Наш спільний обов’язок - шанобливо ставитись до природи, дотримуватися правил пожежної безпеки та не створювати додаткову роботу рятувальникам.

 

                                                                                                                        

                                                                                                                       
                                                                                                                              Юлія Костецька

фахівець з екологічної освіти

                                                                                                  Рівненського природного заповідника

 

Сова бородата


Всесвітній день дикої природи

    Щороку 3 березня світ відзначає Всесвітній день дикої природи – день, присвячений збереженню біорізноманіття та захисту тварин і рослин у природному середовищі.

    Цей день заснований Генеральною асамблеєю ООН у 2013 році, щоб привернути увагу до проблеми зникнення видів, незаконного полювання та руйнування природних екосистем. Кожен рік він має свою тему, яка підкреслює різні аспекти охорони природи та стійкого співіснування людей і дикої природи.

    Цьогорічне гасло – «Фінансування охорони дикої природи: інвестиції в людей та планету» – нагадує, що збереження природи потребує підтримки кожного.

    Саме тому у Рівненській області найбільшою природоохоронною установою є Рівненський природний заповідник, площею понад 42 тис.га, який складається з чотирьох масивів. Його територія є неповторною і багатою на рідкісні види рослин і тварин. Загалом фауна заповідника нараховує понад 2065 видів тварин. Серед рідкісних видів тут трапляються 110 видів тварин із Червоної книги України, 173 види з Додатку 2 Бернської конвенції, 35 видів з червоного списку Міжнародного союзу охорони природи. Флора заповідника представлена 1416 видами рослин та грибів. З них 51 вид рослин та 3 види охороняються Бернською конвенцією, 109 видів – Європейським червоним списком, 65 – на регіональному рівні.

    Захист дикої природи – це не лише турбота про тварин, а й про майбутнє планети та нас самих.

    Нехай цей день стане нагадуванням про нашу відповідальність перед природою!

Підготувала:

Фахівець з екологічної освіти 

Тетяна Симончук




Результати конкурсу
"Фотополювання за зимовими птахами 2025»

З 13 січня по 14 лютого 2025 року проходив конкурс «Фотополювання за зимовими птахами 2025» від Рівненського природного заповідника.

👉Мета конкурсу: зацікавити та привернути увагу населення до зимуючих птахів своєї місцевості.

Для участі у конкурсі потрібно було якісно сфотографувати найбільшу кількість птахів та надіслати на електронну адресу заповідника.

 Цьогоріч, до участі зголосилися 21 учасник, які надіслали 180 світлин з різних куточків України. Навіть були роботи від наших захисників з передової. Учасникам вдалося сфотографувати 64 види птахів, в об’єктиви  потрапили: голуб сизий, голуб-синяк, припутень; дятли: звичайний, малий, сирійський, жовна сива та чорна; сови: вухата та сич хатній; яструб малий; канюк; орлан-білохвіст; боривітер звичайний; баклан великий; пірникоза мала; чипура велика; чапля сіра; крижень; чирянка мала; попелюх; свищ; гоголь; чернь червонодзьоба; турпан; нерозень; лиска; мартини: звичайний, сивий, жовтоногий; рибалочка; плиска біла; дрізд чорний; омелюх; чикотень; дрізд білобровий; вільшанка; синньошийка; зяблик; в’юрок; щиглик; зеленяк; костогриз; снігур; ворона сіра; сорока; грак; галка; крук; сойка, горобці: польовий та хатній; синиці: велика, блакитна, чубата; гаїчки; золотомушка жовчочуба; підкоришник; повзик; лебеді: шипун, чорний; гуски: білолоба, єгипецька; одуд; волове очко.

Більшість учасників  зафіксували звичайні, осілі види типові для своєї місцевості, але деяким вдалося сфотографувати рідкісних представників орнітофауни України. 7 видів, які занесені до Червоної книги України: гоголь, чернь червонодзьоба, нерозень, орлан-білохвіст, дятел білоспинний, голуб- синяк, сорокопуд сірий. А також рідкісного північного мігранта турпана.

Цінними спостереженнями є наявність нетипових на зимівлі видів (перелітних видів, що мають бути в місцях їх постійної зимівлі): одуда, синньошийки, плиски білої. Також зафіксовано:

·        явище раннього розмноження у сови вухатої;

·         представників чужорідних видів птахів, які є нетиповими для нашої природної зони – лебідь чорний та гуска єгипецька.

Окрім конкурсних змагань ми отримали цінні, цікаві та наукові дані, які свідчать про те, що деякі птахи реагують на зміну клімату, тому зафіксовані такі незвичні «аномальні» явища.

Отож, призерами конкурсу «Фотополювання за зимовими птахами 2025»» стали:

І МІСЦЕ - Литвиненко Анастасія Анатоліївна44 роки, м. Київ. Анастасії вдалося зафіксувати 54 видів птахів.

ІІ МІСЦЕ - Симончук Анна Олександрівна 7 років, м. Сарни,  учениця Сарненської гімназії №6. Зафіксовано 10 видів птахів.

ІІІ МІСЦЕ - Ковальчук Діана Романівна 7 років, м. Сарни,  учениця Сарненської гімназії №6. Зафіксовано 9 видів птахів.

Щиро дякуємо усім учасникам за участь!!!

 Призери конкурсу будуть нагородженні подарунками  від Рівненського природного заповідника, а усі учасники отримають грамоти за участь у конкурсі.

 Цікавтесь та бережіть природу! Слідкуйте за наступними нашими конкурсами та приймайте активну участь!

 

 

 

Юлія Костецька

фахівець з екологічної освіти

 Рівненського природного заповідника