- З чого почалася історія виникнення навчально-польового табору ЮНЕКО? Хто є її учасниками?
Станція юних натуралістів – це обласний позашкільний навчальний заклад, що працює за наступними напрямами: позашкільна освіта для учнівської молоді, координація еколого-натуралістичних заходів області, організація обласних етапів та відбір учасників для участі у Всеукраїнських етапах конкурсів. Так, у 2011 році комунальним закладом „Станція юних натуралістів” було започатковано проведення обласної навчально-польової експедиції учнівської молоді „ЮНЕКО”. У червні-липні 2019 відбулася вже 9-а експедиція, що тривала 10 днів.
До участі у таборі ми запрошуємо переможців обласних та всеукраїнських конкурсів еколого-натуралістичного спрямування, членів гуртків Станції юних натуралістів. Тобто, кожен учасник експедиції має відповідну підготовку, чітко знає, що він хоче побачити в ході експедиції. Насамперед, це знайомство з видами тварин і рослин. Крім загальної програми досліджень, юні дослідники працюють за індивідуальними планами.
- Яка програма табору? В чому його особливість? Чим зайняті сучасні юннати?
Наметовий табір експедиції традиційно розташовується на території наукового еколого-освітнього стаціонару (Білоозерське лісництво Рівненського природного заповідника). Лише 2017 року експедиція відбулась в іншому місці – Надслучанському регіональному національному парку.
Експедиція працює за чотирма напрямами: науково-дослідницька робота; просвітницька діяльність; знайомство з історико-культурними ресурсами, як елементами цілісної системи в межах природоохоронних територій; формування екологічної культури, зміцнення фізичного та духовного здоров’я.
Освітня складова заходу передбачає проведення лекцій, лабораторних робіт, майстер-класів, практичних досліджень, а також самопідготовку учнів, екскурсії. Ми практикуємо у таборі тематичні дні. Наприклад, цьогоріч у нас були: День води, День орнітології, День ентомології, День лісознавства, День бортництва тощо.
- О! Як цікаво! Але ж проведення таких днів потребує глибоких знань. Справляєтесь самі чи можливо у Вас є помічники?
Звичайно! До організації наукової діяльності в експедиції „ЮНЕКО” залучаються люди, які або пов'язані з природою за родом своїх занять, або розглядають спостереження природних об’єктів як захоплення, хобі. Працюють з юннатами керівники, які мають практичні навички розпізнавання видів. Це наукові працівники Рівненського природного заповідника, викладачі вищих навчальних закладів України та педагоги Станції юних натуралістів.
Зокрема, постійними учасниками заходу є викладачі кафедри технології неорганічних речовин, водоочищення та загальної хімічної технології НТУУ „КПІ”. Разом з Лапінським Андрієм Вікторовичем та Кримцем Григорієм Володимировичем юні екологи протягом багатьох років ведуть спостереження за екологічним станом поверхневих вод Білого озера із застосуванням фізико-хімічних методів дослідження. Цього року ми ще й повітря аналізували! А ще діти під час таких зустрічей дізнаються про нові для них професії, які можна опанувати в стінах КПІ ім. Сікорського.
Бортництво - це той напрямок в експедиції ЮНЕКО, який ми почали розвивати кілька років тому. За цей час відвідали садиби пасічників села Рудка та хуторів поблизу нього. У регіоні цей пр омисел зберігся практично у первозданному вигляді. Бортники "глядять пчьол", розвішують "ловушки" і збирають смачний мед так, як робили їхні батьки, діди, прадіди. Вуликам-довбанкам, які стоять просто неба, понад сотня років. Завершується екскурсія дегустацією лісового меду.
Значну допомогу у проведенні заходу завжди надає Рівненський природний заповідник. Заступник директора з наукової роботи Ростислав Орестович Журавчак не пропустив жодної експедиції. У 2019 році він провів захоплюючий та пізнавальний вечір кільцювання птахів. Цей майстер-клас запам’ятався юним дослідникам. Багато хто згадував про нього на останньому табірному вогнищі, як про подію, що найбільше вразила у експедиції.
Перебування в таборі допомагає професійному самовизначенню учнів. Юннати мають можливість ознайомитись з особливостями та умовами праці зоолога, орнітолога, ботаніка, лісівника, еколога. Дехто з учасників визначається з ВУЗом, в якому буде продовжувати своє навчання.
- З якими проблемами найчастіше стикається табір?
На жаль, щороку проведення експедиції стоїть під питанням. Проблема у браку коштів. Сьогодні такі виїзди потребують значних вкладень. Адже необхідно оплатити дорогу, харчування учасників експедиції, придбати обладнання для облаштування наметового містечка. Цього року Управління освіти і науки Рівненської обласної адміністрації пішло нам на зустріч, виділивши кошти на проведення заходу. Маємо надію, що фінансування експедиції продовжиться і наступного року. Адже за час, проведений у таборі, учні збирають матеріал для подальшого опрацювання, а потім свої роботи представляють на обласних та всеукраїнських конкурсах еколого-натуралістичного спрямування.
- Пані Сніжано, зараз Ви маєте чудову нагоду звернутися до майбутніх юннаті в та їхніх родин, щоб Ви порадили?
Всі кажуть, що немає зараз безкоштовних гуртків, нічого безкоштовного для дітей немає і за все варто платити, це не так! В кожному місті, в багатьох селах є мережа безкоштовних гуртків потрібно тільки нас знайти, або ж елементарно поцікавитися чи є такого роду заняття у вашому населеному пункті. Педагоги шукають юннатів, з якими вони б займалися, а діти в свою чергу шукають педагогів. Потрібно знайти себе , один одного. Навколо нас є купа всього цікавого, звичайно, можна просидіти перед комп’ютером занурившись у віртуальний світ, але це не той справжній барвистий, багатогранний світ, що навколо нас. Кожного дня, під час експедиції, ми робимо якісь нові відкриття. Вони бувають дуже приємними і захоплюючими, бувають неприємними. Щось нас вражає, а щось ми розуміємо що так не можна робити, а дещо хотілося б навпаки покращити. Те що нас оточує – ніхто ще кращого не придумав ніж природа.
- Дякую, пані Сніжано за цікаву та змістовну розмову!
Вікторія Ніколайчук,
Фахівець екоосвіти,
Рівненський природний заповідник
Дуже добре, коли діти знають чого хочуть і починають втілювати свої плани в життя ще зі шкільного віку. Учасники навчально-польового табору ЮНЕКО тому приклад. Дуже цікаво було дізнатися про враження, отриманий практичний досвід і подальші очікування цьогорічної експедиції від юних натуралістів:
ЮНЕКО – це безперечно одна з найяскравіших сторінок мого життя. Не вистачить слів та й уяви, щоб описати емоції, які отримуєш від ранкової мега-зарядки, кожного заняття по напрямку та атмосферних вечірніх зустрічей. Це незабутньо, коли засинаєш з усвідомленням того, що прожив день на повну! Табір допоміг мені відкритися і забути про страх до нових знайомств, подарував людей, які просто унікальні у своїх поглядах та інтересах, з якими я завжди знайду тему для спілкування і впевнена, ми ще не раз зустрінемося! Це місце, де ти знайдеш себе, нових друзів та нові захоплення, відкриєшся можливо з кардинально іншої сторони для себе!
2. Степан Бартош, учень Сарненської ЗОШ І-ІІІ ст. №4
Мені навчально-польовий табір ЮНЕКО дуже сподобався. Тут панує надзвичайна атмосфера, яку створюють надзвичайні люди, приїжджають сюди. Тут дуже добре годують. Ніколи не їв таких смачних страв у таборах:) Також приїжджають цікаві фахівці, які добре поєднують навчання з веселощами. Одним словом, табір є особливим.
3. Софія Алексійчук, учениця Рівненської ЗОШ І-ІІІ ст. №22
Сьогодні в Україні діє багато таборів для молоді: спортивні, розважальні, відпочинкові, тощо. Еколого-натуралістичний табір ЮНЕКО це не просто табір, куди ти їдеш відпочити, а місце де ти отримуєш знання та навички, нових друзів та багато незабутніх вражень. Мабуть, батьки не повинні хвилюватись, відправляючи дітей в цей табір, адже потрібно знати що вони потраплять в еколого-просвітницьке прогресивне середовище української молоді!
4. Ростислав Івашин, учень Сарненському
НВК «Школа-колегіум» ім.Т.Г.Шевченка
Всі ми чули фразу: ” Треба поєднувати приємне з корисним” і я точно знайшов місце, де цей вираз виконується на всі 100%! ЮНЕКО стало для мене величезним відкриттям, адже я перший раз зустрічаю в Україні табір, де кожен може не лише відпочивати й веселитися, а ще й навчитися чогось й реалізувати себе! А чого варті 10 днів без інтернету? Виявляється навкруги дуже зелено, все буяє, виявляється – літо набрало обертів! А в соцмережах, повірте, це все по іншому!
Немає коментарів:
Дописати коментар